Tenisová škola ŽLTC – děti do 9 let

Naši tenisovou školu navštěvuje přes 150 dětí ve věku od 4 let. Věnuje se jim 5 profesionálních trenérů na plný úvazek (tedy nikoli studenti jak bývá mnohdy zvykem). Trénujeme dle oficiální koncepce Českého tenisového svazu.

Děti ve věku 4 – 7 let trénují na zmenšeném, tzv. minitenisovém hřišti (viz. obrázek) s malými raketami (doporučená délka 48 – 62 cm) a lehkými míči. Minitenis je vlastně „zmenšený tenis“ umožňující malým dětem hrát a trénovat podobně, jako hrají dospělí na normálním kurtu. Tím, že je kurt i vybavení dětem maximálně přizpůsobeno, děti se velmi rychle učí tenisovým dovednostem a jsou schopny již po pár měsících treninku hrát tréninková cvičení a minitenisové zápasy se svými vrstevníky, což je baví mnohem víc než odpalování míčů nahrávaných trenérem přes „velkou“ síť. Navíc si pomalu začínají osvojovat základní taktické návyky. Děti tak trénují prakticky všechny údery i herní činnosti jako dospělí.

tennis court layout

Výška minitenisové sítě je cca 85 cm.

Děti mají první rok zpravidla trénink jedenkrát týdně, kdy se učí jak jednotlivým úderům v tenise, tak i rozvoji všeobecné sportovní úrovně (různé hry s míčem, základy atletické průpravy, trénink rychlosti a koordinace, starty na míč). Vše se děje hravou formou s důrazem na to, aby to děti bavilo a měly ze sportu radost. Skupiny jsou maximálně čtyřčlenné. Po absolvování této roční ,,přípravky“ děti začínají trénovat dvakrát týdně. Nadále se upevňují a rozšiřují nabyté tenisové dovednosti a děti začínají na tréninku zkoušet i první minitenisové zápasy. Vše se děje formou her a soutěží, aby to děti bavilo a motivovalo. Ve věku 6 a 7 let děti startují za naše minitenisová družstva v rámci soutěže družstev pořádaných Jihomoravským tenisovým svazem. Mimo to se začínají zúčastňovat i prvních individuálních turnajů.

Mezi 7. a 8. rokem děti přechází na normální dvorec a zařazují se do kategorie babytenis. Ten metodicky navazuje na minitenis, používají se však speciální míče na babytenis a rakety délek 64-67 cm. Trvá zhruba půl roku, než jsou děti schopny hrát plnohodnotně na velkém dvorci. Tréninky jsou 2 – 3 krát týdně a jednou týdně děti absolvují i nezbytnou kondiční přípravu. Těžištěm zůstává skupinový trénink (2 – 3 děti ve skupině), který je eventuelně doplňován tréninkem individuálním. V této kategorii máme opět několik babytenisových družstev a děti odehrají v průměru 10 turnajů za rok. Součástí přípravy i samotných zápasů se stává i čtyřhra.

V roce, kdy dítě dovrší 10 let, je většina dětí připravena začít hrát o body do celostátního žebříčku v kategorii mladší žáci a přechází do Junior tenis centra ŽLTC.